Most, hogy végeztem az összes sorozatommal , és nincs mit nézni, elkezdtem újra intenzívebben olvasni. Eddig sem hagytam abba, 1 könyvet mindig olvasok általában, de hullámzó sebességgel. Következzen egy kis könyvajánló.
Miután nagy sebbel lobbal kiköltöztem tavaly nyáron Hollandiába, egy kis idő elteltével észre kellett vennem, hogy hát bizony könyvet olvasni elfelejtettem hozni. Egyik délután egy hatalmas boríték várt a postaládában rajta 9 db bélyeggel - Anyukám gondoskodott rólam a távolból. A boritékban ezt a könyvet találtam. Csak lábjegyzet szinten megjegyezném, hogy én az email uralta korunk ellenére még mindig szeretem a hagyományos postát, különösen a bélyegeket, a pecséteket, na meg a kézzel írott leveleket. Egy képeslap vagy levél sokkal személyesebb dolog, mint egy hasonló témájú email. Nem tudom ezzel mások hogy vannak?
A Pillangó egy, a szerző igaz történetén alapuló, napló formátumból regényesített elbeszélés. Számomra a formátum miatt kicsit nehezebben olvashatónak bizonyult a könyv, igaz a krimikhez vagyok szokva. Habár lassan, néha hosszabb szüneteket tartva, de azért végigolvastam a történetet.
A sztori abból áll, hogy hősünket, a párizsi alvilág fiatal szereplőjét egy hamis vád alapján elítélik. 1931-et írunk, a francia gyarmatok még megvannak, a börtönökkel együtt. Emberölésért irány Dél-Amerika. Pillangó nem nyugszik bele a büntetésbe, a szabadság kiírthatatlan vágyként él benne, ezért megszökik. Elkapják, visszaviszik, megint megszökik. Ez így megy hossz-hosszú időn keresztül, közben különböző országokat, népeket ismer meg, de a szabadság soha nem végleges. Másfél évtizedet tölt el különböző börtönökben, 13 szökési kísérletet hajt végre, mígnem az utolsó során eljut Venezuelába, ahonnan nem adják ki a szökött fegyenceket, így sikerül végleg letelepednie.
Engem igazán csak bizonyos részei fogtak meg a könyvnek, de azok a részletes leírásnak köszönhetően igazán hatásosan működnek. Egyrészt a börtönvilág működése hihetetlen érdekes, mindegy, hogy melyik börtönbe kerül az ember, mindegy, hogy melyik földrészen, a szabályok ugyanazok. Pénzért megvehetsz mindent - embereket, tárgyakat, élelmet, jobb bánásmódot. A patronodat ne nagyon mutogasd, mert megölnek érte. Szerezz mindehol barátokat, mert valakinek mindig ébren kell lennie. Ne legyél gyenge.
A börtönvilág legsötétebb titkai is életszagúan jönnek át a könyv lapjairól. A gyarmati börtönök külön említést érdemelnek. Hosszas leírást kapunk minden börtönről, ahol Pillangó megfordul, a rosszabbnál mindig van mégrosszabb, mígnem eljut az Ördögszigetre, a "földi pokolba". Ennek a leírása nem túl hosszú rész a könyvben. Méghozzá azért nem, mert tilos megszólalni odabent. Engem erősen elgondolkodtatott ez a rész - vajon van-e elviselhetetlenebb dolog a földön a konstans csöndnél. A rabok biztosan megőrülnek. Pillangó 2 évet töltött bent, egy kis cellában, napi 2 étkezésnek becézett eseménnyel, és ezen kívül az égvilágon semmi nem történt vele. Nem hiszem, hogy ennél lenne sokkal durvább hely.
A börtön epizódokon kívül még egy érdekes részt emelnék ki. Egy ízben sikerült fél évre egy indián törzsnél menedéket találnia, akik befogadták, és együtt éltek vele. A leírás szerint a földi paradicsomban éltek, halásztak, gyöngyökért búvárkodtak, aminek az ellenértékéből vették meg mindazt, amire a civilizált társadalmotól szükségük volt. Még feleséget is szerzett magának. Ami az érdekes a történetben az az, ahogyan leírja, hogy hogyan tört rá a civilizáció utáni éhség, miként lett a paradicsomból unalmas hely, és miért hagyta ott az amúgy tökéletesen szabad életet a további szenvedésért. Számomra nagyon szimbolikus a jelentése - nem tudjuk a tökéletesen jót sem értékelni. Az ember zsigerien vágyik egy kis rosszra, ösztönző impulzusokra.
Összességében érdekes könyvnek tartom a Pillangót, mindenkinek ajánlom elolvasásra. Bár azt nem árt előre tudni, hogy lassú könyvről van szó, amihez türelem is kell, nem csak szabadidő.
mik vannak, egyik kedvenc könyvem. :)
VálaszTörlésértelmes, érdekes bejegyzés.. nyáron amikor felkapunk lehet hogy elolvasnám:)
VálaszTörlés